Gminne Przedszkole Zaczarnie

33-140 Lisia Góra ul. Zaczarnie 153 a

gpzaczarnie@lisiagora.pl

Historia przedszkola

Gminne Przedszkole w Zaczarniu istnieje od 1987 roku. Decyzją ówczesnego Inspektora Oświaty w Lisiej Górze Karola Lach oraz władz lokalnych, Państwowe Przedszkole w Zaczarniu powstało w zaadoptowanym budynku (zaprojektowanym na warsztaty OSP) zlokalizowanym w centrum wsi. Po ukończeniu w budynku prac remontowych w listopadzie 1987 roku przyjęto już dwie grupy dzieci trzy i czteroletnich i pięcioletnich. Pierwszym dyrektorem przedszkola została Pani Michalina Fornagiel. We wrześniu 1988 roku przeniesiono oddział „0” ze Szkoły Podstawowej w Zaczarniu i od tej pory przedszkole jest trzyoddziałowe.   W okresie reformy oświaty, kiedy to samorząd terytorialny gmina Lisia Góra przejęła prowadzenie placówki w 1994 roku zmieniono nazwę na Gminne Przedszkole w Zaczarniu.   Drogą konkursu w 1995 roku dyrektorem przedszkola została Jolanta Sak, a następnie Jolanta Szatko.

Przedszkole posiada trzy sala zabaw z łazienkami. W budynku mieści się szatnia dla dzieci, kuchnia z pomieszczeniami zaplecza kuchennego, gabinet dyrektora oraz pokój intendentki. Wokół budynku jest ogród przedszkolny oraz nowoczesny plac zabaw wygrany w ogólnopolskim konkursie „100 placów zabaw na 100lat NIVEA”

Rok rocznie do wszystkich grup wiekowych uczęszcza przeciętnie 75 dzieci z terenu Zaczarnia i okolicznych wsi. Przedszkole zatrudnia sześciu nauczycieli wraz z dyrektorem oraz sześciu pracowników administracyjno-obsługowych.